Поширені запитання

Як інтерпретувати результати аналізу на рівень вітаміну D?

В наші дні оптимальним з практичної точки зору вважається визначення в крові рівня 25-гідрокси-кальциферол (також в залежності від лабораторії і типу аналізатора на висновку аналізу можна побачити такі абревіатури: 25 ОН гідроксивітамін D; 25-OH vitamin D; 25-hydroxycalciferol ; 25 (OH)D).

Референтні значення наступні:

 • Виражений дефіцит вітаміну D: <10,0 нг/мл. (<25,0 нмоль/л);
 • Дефіцит вітаміну D: <20,0 нг/мл. (<50,0 нмоль/л);
 • Недостатність вітаміну D: ≥ 20,0 і <30,0 нг/мл. (≥ 50,0 і <75,0 нмоль/л);
 • Адекватні рівні вітаміну D: ≥ 30,0 нг / мл. (≥ 75,0 нмоль/л);
 • Рекомендований рівень вітаміну D: 40-50 нг/мл. (100-125 нмоль/л).

Як переводити нг/мл в нмоль/л і навпаки?

Існують загальноприйняті формули перекладу:

Концентрація 25 (ОН) D: нг/мл х 2,496 => нмоль/л.
Доза колекальциферолу: 1 мкг = 40 МО

Також для перерахунку можна скористатися конвертером

Чим жувальні таблетки краще за інші форми?

 • В першу чергу особливостями всмоктування. Жувальна таблетка взаємодіє зі слиною (солюбілізація) в ротовій порожнині, утворює міцели і через слизові надходить в кров. Після проковтування, всмоктування триває в тонкому кишківнику. При прийомі традиційних форм вітаміну D утворення міцел відбувається тільки в тонкому кишківнику після взаємодії з жовчними кислотами. При цьому на надходження вітаміну в кров сильно впливає стан шлунково-кишкового тракту, наявність запальних процесів, характер прийнятої їжі та інші чинники.
 • По-друге: кожна таблетка містить 2000 МО або 4000 МО холекальциферолу, що забезпечує точне дозування.
 • По-третє: жувальні таблетки зручно приймати вдома, на роботі, у подорожі. Немає необхідності запивати або розводити водою.

Навіщо жителям південних регіонів потрібен додатковий прийом вітаміну Д? У них і так багато сонця...

Згідно з висновками вчених (наприклад, висновки вчених Гарвардського університету) люди, які постійно проживають вище 37 паралелі не отримують достатнього сонячного опромінення для синтезу адекватної потребам організму кількості вітаміну D навіть у літній час.

Вся територія України, навіть її південні регіони, знаходиться на північ від 37 паралелі, велика частина України – на північ від 50 паралелі, яка вважається критичною межею інсоляції. Крім того, не варто забувати про те, що існують чинники, що перешкоджають синтезу вітаміну D. Це темний колір шкіри, одяг, застосування сонцезахисних кремів (засоби навіть з невеликим фактором захисту SPF 15 блокують синтез вітаміну D на 99%).

Збільшення часу перебування на сонці або часте відвідування солярію з метою стимуляції синтезу вітаміну D небезпечне, так як ультрафіолет є одним з факторів, що провокують рак шкіри. Тому оптимальне рішення – це додатковий прийом добавок з вітаміном D.

Ми зараз не голодуємо, тому отримуємо з їжею достатню кількість вітаміну D...

Навіть щоденне вживання в їжу багатих вітаміном D продуктів не здатне повною мірою задовольнити потреби організму в ньому. Крім того, не слід забувати, що вітамін D – жиророзчинний, існує пряма залежність між жирністю продукту (риби, м'яса, молочних продуктів) і рівнем в ньому вітаміну D. Тому доповнити свій раціон можна додатковим прийомом вітаміну D задля досягання необхідної щоденної норми.
Чи можна замінити прийом холекальциферолу активними метаболітами вітаміну D?
Прийом холекальциферолу безпечніше, ніж прийом активних метаболітів вітаміну D – в першу чергу меншим є ризик передозування і порушення кальцієвого обміну. Заміна прийомом активних метаболітів допустима тільки у людей з вираженим порушенням обміну вітаміну D – простіше кажучи, у тих, в організмі яких перетворення холекальциферолу в активну форму не відбувається взагалі або відбувається в недостатній мірі. При цьому призначення активних метаболітів вітаміну D повинно проводитися під ретельним лікарським контролем з регулярним визначенням рівня кальцію в сироватці крові і сечі.

У вітамінах для вагітних є вітамін D...

Доза вітаміну D в мультивітамінах вкрай мала (зазвичай менше 200-400 МО) і не здатна забезпечити навіть профілактичну дозу, не кажучи вже про компенсацію дефіциту вітаміну.

Адекватне споживання вітаміну D має бути забезпечено до вагітності. Жінки, які планують вагітність, повинні почати/продовжити додатковий прийом препаратів вітаміну D 800-2000 МО/на добу (20.0-50.0 мкг/на добу). Додавання препаратів вітаміну D 1500-2000 МО/добу (37,5-50,0 мкг/день) слід починати з моменту підтвердження вагітності, якщо до цього моменту жінка не приймала вітамін D.

Для забезпечення фізіологічних потреб матері та плоду оптимальною концентрацією 25(ОН)D у сироватці циркулюючої крові матері є 40 нг/мл, що забезпечується щоденним прийомом 4000 МО.

Рішення про додаткове призначення вітаміну D необхідно приймати на підставі визначення його концентрації в крові – дотація необхідна при утриманні менше 75 нмоль/л (30 нг/мл). Гіповітаміноз D підлягає обов'язковій корекції в залежності від вираженості дефіциту.

*Paweł Płudowski et al. Practical guidelines for the supplementation of vitamin D and the treatment of deficits in Central Europe — recommended vitamin D intakes in the general population and groups at risk of vitamin D deficiency. Endokrynologia Polska DOI: 10.5603/EP.2013.0012 Tom/Volume 64; Numer/Number 4/2013 ISSN 0423–104X

Як визначається дефіцит вітаміну D?

Рівень вітаміну D визначається в сироватці крові переважно методом мас-спектрометрії. За даними досліджень концентрація 25ОН (D) 40-50 нг/мл (100-125 нмоль/л) вважається оптимальною, що дозволяє знизити ризик остеопорозу, цукрового діабету 2 типу, онкологічних захворювань і збільшити тривалість життя. Тому за рекомендаціями РОЕ, цільовою концентрацією при корекції дефіцитних станів по вітаміну D визнаються концентрації 25ОН (D)> 30 нг/мл (˃75 нмоль/л).

Як визначити термін прийому і дозування?

Групою експертів Європейського органу з безпеки харчових продуктів були розроблені рекомендації щодо максимально допустимого дозування вітаміну D для відповідних груп населення (за виключенням дорослих осіб з ожирінням і літніх людей), які не спричиняють небажаних явищ:

 • Немовлята (віком до 1 міс) до 1000 МО/добу (25 мг/добу)
 • Діти віком від 1 міс до 10 років до 2000 МО/добу (50 мг/добу). В залежності від маси тіла, рекомендується протягом усього року, якщо достатній синтез вітаміну D шкірою не забеспечується в літню пору.
 • Діти та підлітки віком 11–18 років до 4000 МО/добу (100 мг/добу). В залежності від маси тіла, рекомендується протягом усього року, якщо достатній синтез вітаміну D шкірою не забеспечується в літню пору.
 • Дорослі і літні люди з нормальною масою тіла до 4000 МО/добу (100 мкг/добу), прийом протягом усього року, в зв'язку зі зниженим синтезом вітаміну D шкірою.
 • Дорослі та літні людей з ожирінням до 10 000 МО/добу (250 мкг/добу);
 • Вагітні та годуючі жінки ло 4000 МО/добу (100 мкг/добу).

Людям з діагностованим дефіцитом вітаміну D потрібні більш високі дози вітаміну D, ніж рекомендовані для населення в цілому. Терапевтична доза при важкому виснаженні повинна бути 1000-10000 МО/день (~ 50000 МО/тиждень). Тривалість лікування зазвичай коливається від 1 до 3 місяців, в залежності від тяжкості дефіциту вітаміну D.

Тривалість профілактики дефіциту вітаміну D необхідна протягом усього року (за недостатнього синтезу вітаміну D у шкірі в літню пору року).

Пам'ятайте, що тривалість прийому вітаміну D залежить від вихідного рівня концентрації 25ОН(D) в сироватці крові та рівня, який ви хочете досягти і підтримувати постійно. Дізнатися рівень вітаміну D можна тільки лабораторним шляхом.

*Paweł Płudowski et al. Practical guidelines for the supplementation of vitamin D and the treatment of deficits in Central Europe — recommended vitamin D intakes in the general population and groups at risk of vitamin D deficiency. Endokrynologia Polska DOI: 10.5603/EP.2013.0012 Tom/Volume 64; Numer/Number 4/2013 ISSN 0423–104X

Чи можливе передозування?

Отримати передозування дуже складно. Передбачувана мінімальна концентрація в крові, що зумовлює можливість інтоксикації, визнається більшістю вчених 150 нг/мл (375 нмоль/л).

При щоденному прийомі 10 000 МО вітаміну D протягом 5 місяців здоровими добровольцями не спостерігалося ознак інтоксикації (гіперкальціємії і збільшення екскреції кальцію з сечею).

Вибір дози в 1000-4000 МО для тривалого профілактичного застосування не вимагає контролю вихідного рівня і не потребує моніторингу концентрації в плазмі крові, так як є абсолютно безпечним.

Як часто потрібно здавати аналіз на рівень вітаміну D?

На тлі прийому профілактичних і підтримуючих доз вітаміну D контроль 25(OH)D в крові доцільно проводити кожні 6-12 місяців, що пов'язано, перш за все, побоюваннями зниження його рівня нижче цільових значень.

З усіх питань звертайтеся до нас будь-яким зручним способом:

E-mail: info@orionpharma.com.ua
Телефон: +380 44 230 47 21
Соцмережі: Facebook

РЕКЛАМА ДІЄТИЧНОЇ ДОБАВКИ. НЕ Є ЛІКАРСЬКИМ ЗАСОБОМ. ПРОДУКТ НЕ МОЖЕ ВИКОРИСТОВУВАТИСЯ В ЯКОСТІ ЗАМІНИ ЗБАЛАНСОВАНОГО ХАРЧУВАННЯ. ПЕРЕД ВЖИВАННЯМ ПРОКОНСУЛЬТУЙТЕСЬ З ФАХІВЦЕМ, ОЗНАЙОМТЕСЯ З ІНСТРУКЦІЄЮ.

menu